اندیشه نو
درصد کمی از انسان ها نود سال زندگی میکنند،ما بقی یک سال را نود بار تکرار میکنند!
درباره وبلاگ


کانون دانشجویان افغانستانی دانشگاه پیام نور کرج واحد هشتگرد(اندیشه نو)
فعالیت این وبلاگ صرفا تحلیل و نقدی بر اخبار و مسائل پیرامون دانشجویان پناهنده افغانستانی است

درصورت تمایل به همکاری باما تماس بگیرید.
f.qasemi73@gmail.com

مدیر وبلاگ : علیرضا کریمی
چهارشنبه 28 مرداد 1394 :: نویسنده : فاطمه قاسمی


 گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ هر هفته جدول پخش ساعت 14 جمعه در شبکه مستند به آثار مطرح ایران و جهان اختصاص دارد و این بار مستند «ریشه در خویش» با موضوع وضعیت مهاجران افغانستانی در ایران از آن روانه آنتن می شود.

شعری که انگیزه ساخت مستند شد
مژگان اینانلو کارگردان «ریشه در خویش» درباره انگیزه اش برای ساخت این مستند گفت: استاد محمدکاظم کاظمی، شاعر افغان مقیم تهران شعری درباره احوالات مهاجران در ایران دارد که مطلع آن این است: غروب در نفس گرم جاده خواهم رفت‌. پیاده آمده‌ بودم‌، پیاده خواهم رفت‌... این شعر آنقدر مرا تحت تاثیر قرار داد که فکر کردم باید حتما مستندی در این زمینه بسازم.

وی افزود: قدم بعدی آشنایی با «دُر دری» انجمن شاعران افغانی در گلشهر مشهد بود که یک سال به آنجا رفت و آمد داشتم و بعضی افراد را شناسایی کردم. به ویژه که معتقدم ادبیات فارسی به طور خاص می تواند عامل صلح بین مردم منطقه باشد و با این زبان مشترک قادر خواهیم بود بسیاری از سوءتفاهمات را بین ایران، افغانستان و تاجیکستان رفع کنیم. حتی به حل مشکلاتمان با استفاده از ادبیات فارسی و پتانسیل شعر بیاندیشیم.

این مستندساز تصریح کرد: در «ریشه در خویش» بیشتر روی روابط انسانی تمرکز کرده ام. فارغ از سوالاتی نظیر «قوانین کشور درباره مهاجران چگونه است؟ چرا افغانی ها مهاجرت کردند؟ آیا به کشور خودشان برمی گردند یا برنمی گردند؟» من به این می اندیشم که وقتی سوار اتوبوس هستیم برخی چه رفتاری را با مهاجر کشور افغانستان دارند؟

ورود به یک رابطه فرهنگی با افغانستانی ها
اینانلو یادآور شد: در این اثر آشنایی زدایی از مهاجران صورت گرفته است. ما قبلا افغانستانی ها را به عنوان آدم های ساکت و خاموشی می شناختیم که در حال کارگری و کارهای سطح خودشان هستند اما کمتر وارد یک رابطه فرهنگی با آنها شده ایم. من در این کار سعی کردم بیشتر شنونده آنها باشم تا بخواهم قضاوتی کنم یا تحلیلی داشته باشم.

کارگردان «ریشه در خویش» ادامه داد: در این مستند مخاطب ایرانی حرف هایی از مهاجران افغانی می شنود که چند دهه است در ایران زندگی می کنند و من برای انتقال این حرف ها از زبان ادبیات و شعر استفاده کرده ام. ایهام، نشانه گذاری و اشاراتی که در فیلم وجود دارد، زبان غالب فیلم است که مثل زبان شعر رازگونه به حساب می آید.

معرفی افغانستانی‌ها  از طریق شعر
وی تأکید کرد: در این اثر افراد به جای اینکه حرف بزنند و خودشان را معرفی کنند با شعر به معرفی خود می پردازند و از این دغدغه ها می گویند که آنها هم نیازمند احترام هستند، نیازمند این هستند که درک شوند و غربت برایشان مسئله آزاردهنده ای است. این غربت دردناک تر هم می شود وقتی آنها از طرف جامعه میزبان درک نمی شوند.

اینانلو با بیان اینکه تلاش کرده در این اثر نشان دهد ایجاد رابطه انسانی فراتر از این است که یکدیگر را به عنوان مهاجر یا میزبان قضاوت کنیم، به معرفی برخی از شخصیت های «ریشه در خویش» پرداخت: زهرا حسین زاده یک شاعر افغانی است که در یک سالگی به ایران مهاجرت کرده و 30 سال است که در مشهد زندگی می کند. او غزل سرای خوبی به  حساب می آید و پدرش مُهرساز است.

کارگران روزمزدی که شاعر و نویسنده مطرح هستند
این مستندساز اضافه کرد: با دخترانی در این اثر آشنا می شویم که شاعر هستند اما در مزارع سبزی مشهد به عنوان کارگر روزمزد کار می کنند. یا بانوی نقاشی که مهاجر افغانستانی هست و در اتاق کوچک خودش نقاشی پرتره می کشد و از این طریق امرار معاش می کند. پسر پادویی در این مستند داریم که نگهبان بازار تهران است اما در اصل نویسندگی می کند و داستانهایش در معتبر مجله داستانی کشور یعنی مجله داستان همشهری چاپ شده است یا کارگر روزمزد ساختمانی که از جمله شاعری قوی است.

وی در پایان گفت: ما در «ریشه در خویش» از کودک گرفته تا پیر، از شادی گرفته تا غم، از نحوه برگزار کردن عروسی افغانی ها، قبرستانشان، آرایشگاه زنانه شان و پسته شکستنشان تصویر گرفته ایم. این اثر به منزله توری است که مخاطب را با زندگی مهاجران افغانستانی در ایران آشنا می کند و من آن را آلبوم عکسی از مهاجران افغانستانی در ایران معرفی میکنم.

پیش از این و در پی پخش برنامه های مرتبط با موضوع مهاجران افغان در ایران62  تشکل افغان در نامه ای به رئیس رسانه ملی از نگاه مثبت این رسانه به مهاجران افغانستانی قدردانی کردند.

«ریشه در خویش» جمعه 30 مرداد ساعت 14 روی آنتن می رود و بازپخش آن جمعه 6 شهریور ساعت 23خواهد بود.

نوع مطلب : اخبار مهاجرین و پناهندگان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 28 مرداد 1394 :: نویسنده : فاطمه قاسمی

یادداشتی از دكتر صادق دهقان:


28 اسد (مرداد) 1298 روزی است که به «روز استقلال افغانستان» معروف شده است. این رخداد در سومین جنگ افغانستانی ها با بریتانیایی ها و به نام امان‌الله ثبت شد.
امان‌الله در دوره زمام داری خود تلاش کرد اصلاحات گسترده اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی در کشور انجام دهد، ولی با مخالف خوانی های ملایان و مفتیان واپس گرا، کشتی اصلاحات امانی در گل نشست و افغانستان هرگز روی پیشرفت را ندید.
به یاد امان‌الله که اندیشه نیکی داشت، ولی در این کار ناکام ماند، گفت‌وگوی امان‌الله را با خبرنگاری آلمانی در کشتی مولتان بخوانید. آن گاه به وضعیت امروز کشور خود نگاهی بیاندازید و ببینید که کجاییم:

«خیال‌باف و بی‌پروا نیستم. می‌خواستم با ملاها مصالحه کنم. آن‌ها نمی‌خواستند از نوآوری چیزی بشنوند، حتا تغییر در ابتدایی‌ترین وسایل فنی را نمی‌پذیرفتند. مثلاً تلفن را به مثابه‌ی کشف شیطان رد می‌کردند. دلایل من درباره‌ی خطوط تلفن در مکه و مدینه رد می‌شد. می‌گفتند آن‌جا اسلام تحریف شده است. نمی‌توانستم بیمارستان بسازم، چون تعویذ را یگانه راه جلوگیری از بیماری‌ می‌دانستند: کاغذهایی با نقل قول‌هایی از آیات قرآن که بیمار می‌نوشید و یا زیر بالش خود می‌گذاشت. نمی‌خواستند مالیات منظم را به رسمیت بشناسند، چون به باور آن‌ها خدا به چنان چیزی حکم نمی‌داد. علیه مقررات درباره‌ی شناسنامه سخت ایستاده بودند، به این دلیل که مردان ناگزیر بودند عکس بگیرند. ملاها می‌گفتند کسی که اجازه می‌دهد عکسش گرفته شود، در یک سال یا یک ماه یا یک روز می‌میرد. مردم به ایستگاه‌های پلیس می‌آمدند و می‌گفتند خوش دارند به عوض این‌که عکس‌شان گرفته شود پنجاه ضرب شلاق بخورند.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 22 مرداد 1394 :: نویسنده : فاطمه قاسمی
خبر خوش... برای هموطنان عزیز افغانستانی مهاجر در ایران.
لطفا شیر و اطلاع رسانی نمایید.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور از تحت پوشش بیمه قرار گرفتن مهاجران قانونی افغان خبر داد.
به گزارش گروه اجتماعی آنا، سید حسن هاشمی در جمع خبرنگاران و در حاشیه نشست سه جانبه وزرای بهداشت، رفاه و کشور درباره بیمه اتباع افغانستانی در ایران گفت: حدود 850 هزار نفر مهاجر قانونی افغانستانی در ایران داریم که 300 هزار نفر آنها از اقشار آسیب پذیر هستند و 550 هزار نفر آنها وضعیت عادی دارند.
وی افزود: با توافقی که امروز بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت کشور صورت گرفت 300 هزار نفر از مهاجران آسیب پذیر افغانستانی از خدمات درمانی با فرانشیز 15 درصد برخوردار می‌شوند و باقیمانده مهاجران افغانستانی که حدود 550 هزار نفر هستند از خدمات درمانی با فرانشیز 50 درصد بهره مند می‌شوند.
وزیر عنوان کرد: تا امروز هیچ سازمانی از هزینه‌های درمانی اتباع افغان حمایت نمی‌کرد و با توجه به اینکه بسیاری از این افراد نیازمند هستند، هزینه‌های آنها به وزارت بهداشت تحمیل می‌شد به خصوص هزینه‌های بیماران تصادفی که بسیار سنگین است.
وزیر بهداشت عنوان کرد: وزارت بهداشت همه خدمات بهداشتی مورد نیاز اتباع افغان را که به صورت قانونی در کشور هستند، مانند خدمات پیشگیری از بیماری‌های واگیر، واکسیناسیون، خدمات سلامت مادران باردار و نوزادان ... به آنان ارائه می‌کند اما تعداد زیادی از این افراد مهاجران غیر قانونی هستند که تعدادشان هم کم نیست و هزینه‌های درمان آنها مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند.
وی افزود: با تفاهمنامه‌ای که امروز تدوین شد و تا هفته آینده به امضای 3 وزیر می‌رسد، از این پس خدمات درمان بستری اتباع افغان در بیمارستان‌های دولتی تحت پوشش بیمه خدمات سلامت قرار می‌گیرد اما پرداخت هزینه خدمات سرپایی آنان به عهده خودشان است.
هاشمی ادامه داد: 50 درصد هزینه درمان بستری اتباع افغانستان با اعتبار 30 میلیارد تومانی کمیساریای امور پناهندگان تأمین می‌شود و همین میزان اعتبار را وزارت بهداشت از قبل برای این افراد هزینه می‌کرد که ادامه پیدا می‌کند.
وی گفت: بخشی از هزینه درمان بستری مهاجران افغانستانی نیز توسط خودشان پرداخت می‌شود که برای 300 هزار نفر افغان آسیب پذیر حدود 12 تا 15 درصد و برای 550 هزار نفر دیگر حدود 50 درصد هزینه است که به عنوان فرانشیز پرداخت می‌شود.
وزیر بهداشت افزود: هزینه درمان اتباع افغان در کشور به خصوص در استان‌های مرزی فوق العاده بالاست که امیدواریم با تفاهمنامه‌ای که امضا می‌شود و با کمک 30 میلیارد تومان کمیساریای امور پناهندگان که قبلا بوده اما در اختیار وزارت بهداشت قرار نمی گرفت، گامی به جلو برای ارتقای خدمات سلامت به این افراد برداریم.
هاشمی گفت: البته 550 هزار تبعه افغان دیگر باید 50 درصد هزینه را خودشان پرداخت کنند و در مجموع باید حدود 60 میلیارد تومان هزینه سالانه را برای دریافت خدمات درمان بستری بپردازند.
وزیر بهداشت در پایان عنوان کرد: تفاهمنامه‌ای که امروز نهایی شد برای اتباع افغان است اما امیدوارم در آینده خدمات بیمه برای همه اتباع خارجی که در کشور حضور دارند، فراهم شود و همان طور که هر ایرانی به خارج سفر می‌کند باید بیمه داشته باشد تا اگر حادثه‌ای برای او رخ داد، معلوم باشد هزینه را چه کسی پرداخت می‌کند، در ایران نیز این خدمات برای افراد خارجی فراهم باشد.
نوع مطلب : اخبار مهاجرین و پناهندگان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 22 مرداد 1394 :: نویسنده : فاطمه قاسمی


«مسجد سبز» نماد شکوه و عظمت معماری اسلامی در افغانستان 
فارس/ مسجد «خواجه ابونصر پارسا» که به «مسجد سبز» نیز معروف است از مساجد تاریخی ولایت «بلخ» در شمال افغانستان محسوب می‌شود مسجد «خواجه ابونصر پارسا» که به «مسجد سبز» نیز معروف است از مساجد تاریخی ولایت «بلخ» در شمال افغانستان است. شهر بلخ در 20 کلیومتری «مزار شریف» در شمال افغانستان قرار دارد و یکی از شهرهای قدیمی خراسان و جهان محسوب می‌شود که پیشینه آن به قرن‌ها قبل از میلاد مسیح می‌رسد. مسجد خواجه ابونصر پارسا، در مرکز شهر بلخ یکی از مساجد تاریخی افغانستان محسوب می‌شود و از شهرت بسیاری برخوردار است. ابونصر پارسا، شاعر و عارف برجسته قرن نهم هجری قمری، از شخصیت‌های طریقه «نقشبندیّه»که رساله‌ای نیز به زبان فارسی از وی به یادگار مانده است. آنگونه که در کتاب «جغرافیای تاریخی بلخ»، اثر «الهامه مفتاح» ذکر شده است، خواجه «حفیظ‌ الدین، ابونصر پارسا»، پسر و شاگرد عالم و صوفی بخاری «محمد پارسا» بود و در سال 865 قمری در بلخ درگذشت و مزار خواجه ابونصر پارسا در جوار این مسجد قرار دارد. این مسجد از مساجد باشکوهی بوده که در سال 1005 قمری، مرمت و بازسازی گردید و کاشی‌کاری زیبا همراه با مقرنس کاری و نقاشی‌هایی با بهترین رنگ‌ها و نقوش در آن موجود است. گنبد و دیوارهای اطراف این مسجد که سبک و تزئین آن به سبک معماری دوره تیموریان، همراه با رواق‌ها و حجره‌ها همه کاشی‌کاری شده که بر اثر مرور زمان در طبقات فوقانی به دیوارهای آن صدمات جبران ناپذیری وارد شده است. ابعاد مسجد 8 ضلعی بوده و در مقابل آن پیش طاقی و از قسمت داخلی مناره‌های بلندی دارد و در اطراف ستون‌های پیچیده شکلی به چشم می‌خورد. طبق نوشته مفتاح، در کتاب «جغرافیای بلخ»، گنبد مسجد بسیار بزرگ و معماری مسجد بدون شک شاهکار استاد ماهری با سبک خاص خود بوده، و از معماری عصر خود به تنهایی استفاده نکرده است. معماری گنبد این مسجد نشان از آن دارد، که معمار آن در عین پایبندی به معماری عصر خویش، اشکال و سبک خاصی را نیز به صورت مشترک به کار برده است. مسجد خواجه ابونصر، در گذشته 2 سالن بزرگ و چندین دروازه و محراب و منبر داشته است که امروزه، گنبد بلند، تزئین خوب و نقاشی‌ها و کتیبه‌های آن بیننده را به حیرت می‌اندازد. چنین به نظر می رسد که مسجد خواجه ابونصر پارسا یا مسجد سبز، بعد از مرگ وی بنا شده است. تعمیرات این مسجد ابتدا به فرمان «میر فرید ارغوان» در سال 867 هجری قمری، صورت گرفته است و تعمیرات بعدی چنانچه گفته شد در سال 1005 هجری قمری، انجام شده است.

                                  ((فرستنده: حسین حسینی))
نوع مطلب : تحولات افغانستان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 15 مرداد 1394 :: نویسنده : فاطمه قاسمی
در نامه ای به رئیس رسانه ملی : 


مهاجران افغانستانی از دکتر سرافراز تشکر کردند 


62 تشکل افغان در نامه ای به رئیس رسانه ملی از نگاه مثبت این رسانه به مهاجران افغانستانی به ویژه در برنامه های خندوانه و ماه عسل قدردانی کردند .


ادامه مطلب


نوع مطلب : اخبار مهاجرین و پناهندگان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 12 مرداد 1394 :: نویسنده : فاطمه قاسمی
اداره اتباع آغاز ثبت نام دانش آموزان بدون مدرک را به صورت رسمی اعلام کرد.شرایط و ضوابط هم اعلام شد. http://www.moi.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=NEWS&ID=ccd4cf8d-3381-4852-91f9-e355838adf4b&LayoutID=fe588dd4-4afb-481d-a68c-f50c7e76a6a9&CategoryID=a25b3683-80cc-48ec-810c-29ca2ea14479
ثبت نام دانش آموزان اتباع افغانستانی فاقد مدرک آغاز شد.

به گزارش اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ، صدور معرفی نامه تحصیلی از صبح روز دوشنبه مورخ 12/5/94 در محل هایی که از سوی دفاتر امور اتباع و مهاجرین خارجی استان های محل سکونت اعلام می گردد آغاز می شود.

نحوه ثبت نام و دریافت معرفی نامه به شرح ذیل تعیین می گردد:

1- حسب برنامه ریزی انجام شده فرآیند اداری اجرایی در 2 مرحله مجزا طراحی شده است: 1- مرحله نوبت دهی که طی آن خانوارها بر اساس ظرفیت معینی به دفاتر معینی که توسط دفاتر اتباع استانها اعلام میگردد،در روز های تعیین شده نوبت دهی میشوند. 2- مرحله ثبت نام در دفتر کفالت وصدور برگه معرفی نامه تحصیلی (نشانی مراکز تعیین شده ویادفاتر کفالت در هر استان برای نوبت دهی از طریق اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی هر استان اعلام میگردد)

2- دفاتر کفالت،موظفند فرآیند ثبت نام را در عرض 5 روز کاری واز صبح روز دوشنبه 12/5/94 آغاز ودر ساعت 14 روز جمعه 16/5/94 پایان دهند

3- در فرایند ثبت نام صرفاً خانوارهای فاقد مدرک قانونی یا دارای مدارک فاقد اعتباری که دارای فرزند یا فرزندان در سن تحصیل بین 7 الی 18 سال هستند می توانند شرکت نمایند.

4- طرح ثبت نام از دانش آموزان فاقد مدرک صرفاً برای این گروه برنامه ریزی شده است. و دولت جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه برنامه ای برای شناسایی و ثبت نام از اتباع افغانی مرتکب ورود و اقامت غیرقانونی ندارد.

5- در طول مدت نوبت دهی که از مورخ 12 الی 16 مرداد ادامه دارد، صرفا ولی دانش آموز شامل پدر یا مادر با در دست داشتن سه قطعه عکس خود و 3 قطعه عکس برای فرزند یا فرزندان در سن تحصیل 7 الی 18 سال خانوار به نشانی هایی که توسط اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اعلام می شود مراجعه نماید. لازم است تاکید شود که در مرحله نوبت دهی به هیچ وجه دانش آموز به همراه ولی نباید به مرکز آورده شود . برای امر نوبت دهی هیچ هزینه ای از مراجعین دریافت نخواهد شد.

6- در مرحله نوبت دهی علاوه بر برگه تعیین نوبت مراجعه به دفتر کفالت ، برگه معرفی دانش آموز به مرکز بهداشتی نیز انجام می گردد. انجام واکسیناسیون و معاینات پزشکی جزئی از فرایند ثبت نام به شمار می آید و لازم است حتما دانش آموز برای طی مراحل بررسی وضعیت سلامت در اسرع وقت به مرکز بهداشتی تعیین شده در برگه مراجعه نماید. صدور معرفی نامه بهداشتی و انجام واکسیناسیون رایگان است. لیکن چنانچه انجام آزمایشات پزشکی از سوی مرکز بهداشت به پزشکان طرف قرارداد ارجاع داده شود، بابت معاینه مبلغ 150.000 ریال باید پرداخت شود.

7- در مرحله ثبت نام که طی آن باید به دفتر کفالت تعیین شده مراجعه گردد، حضور دانش آموز به همراه ولی و ارائه برگه نوبت دهی الزامی است، در غیر اینصورت ثبت نام انجام نخواهد شد.

8- پس از ثبت نام برای دانش آموز برگه معرفی نامه تحصیلی صادر می گردد و دفتر گفالت صرفاً فقط مجاز است مبلغ 40.000 ریال بابت امور اداری مربوطه دریافت نماید.

9- طرح صرفاً صدور معرفی نامه تحصیلی برای تحصیل دانش آموزان فاقد مدرک در سال تحصیلی 94-95 میباشد و به هیچ وجه مدرکی برای ولی دانش آموز و سایر اعضاء خانوار وی صادر نخواهد شد.

10- ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانها ، نظارت بر نوبت دهی و صدور معرفی نامه های تحصیلی و بهداشتی را عهده دار میباشند.

اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آی اسپورت/ کریس رونالدو برای مراسم عروسی خورخه مندس هدیه ویژه ای خرید.کریستیانو رونالدو برای عروسی مندس کادویی منحصر به فرد خرید، یک جزیره. خورخه مندس، ایجنت سرشناس دنیای فوتبال چندی پیش در پرتغال مراسم عروسی گرفت. مطبوعات انگلیسی نوشتند از آنجایی که یکی از سخت ترین کارها خریدن کادو برای کسی است که خودش همه چیز دارد، کریس رونالدو برای عروسی او هدیه ای منحصر به فرد خرید. رونالدو که به همراه خامس رودریگس، په په، ژوزه مورینیو و رادامل فالکائو به مراسم مندس رفته بود، به او جزیره ای در یونان هدیه داد. گفته می شود که به خاطر بحران اقتصادی در یونان می توان جزایر این کشور را با قیمت مناسب خرید و جزیره ای که رونالدو برای مندس خریده حدود 50 میلیون یورو قیمت داشته است.

                           ((حسین حسینی))
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

نماینده مردم سیرجان در مجلس ایران: اتباع بیگانه هیچ گونه مالیاتی پرداخت نمیکنند!/ 40 درصد جرائم استان کرمان توسط اتباع بیگانه صورت میگیرد!/ برخی از اتباع بیگانه روزانه به میزان یک ماه حقوق کارمند درآمد دارند و مالیاتی هم نمیدهند!
شهباز حسن پور، نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس ایران گفت: اتباع بیگانه در کرمان هیچ گونه مالیات و عوارضی پرداخت نمی‌کنند و این درحالی است که جوانان تحصیل‌کرده این استان برای انجام کوچکترین کاری باید مالیات و عوارض مربوطه را پرداخت کنند!
با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به حضور اتباع بیگانه در برخی استان‌های کشور، گفت: متاسفانه مسئولان دولتی به ویژه وزارت کشور هیچ برنامه‌ای برای ساماندهی اتباع بیگانه غیرمجاز در کشور ندارد، ازاین رو یکی از مشکلات استان کرمان در حال حاضر حضور بیش از 300 هزار اتباع بیگانه در این منطقه است و بیش از 30 تا 40 درصد جرائم این استان توسط اتباع بیگانه صورت می‌گیرد!
حسن پور در ادامه گفت: از طرف دیگرحضور اتباع بیگانه در این استان به میزان بیکاری جوانان این منطقه افزوده، زیرا بسیاری از فرصت‌های شغلی توسط اتباع بیگانه اشغال شده است، چرا که کارفرمایان برای نپرداختن حق بیمه برای کارگر، از اتباع بیگانه استفاده کرده و فرهنگ کار به واسطه حضور اتباع بیگانه دراین استان تغییر کرده است.
حسن‌پور با تاکید بر این که بارها به مسئولان امور مالیاتی ایران گفته شده که اتباع بیگانه باید حداقل عوارض قانونی را بپردازند، گفت: دولت متاسفانه به بهانه این‌که آمار و اطلاعات دقیقی از تعداد و وضعیت اتباع بیگانه در کشور ندارد، تاکنون به ساماندهی این افراد نپرداخته 
است، این درحالی است که فرهنگیان ایرانی قبل از دریافت حقوق خود مالیات می پردازند، حتی برخی از اتباع بیگانه روزانه به میزان یک ماه حقوق کارمند درآمد دارند ولی هیچ گونه مالیاتی هم نمی‌پردازند!منبع: خبرگزاری ایسنا
((مریم بربری))
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 12 مرداد 1394 :: نویسنده : فاطمه قاسمی

این تیم چینی می‌گویند كه هدف آنان، زنده‌كردن بودا بدون استفاده از شیوه فیزیكی آسیب رساندن به محیط بوده است.
جانسین هو می‌گوید كه استفاده از نور، یگانه راه برای زنده كردن بودا بدون آسیب رساندن به محیط بوده است.
آقای هو خاطرنشان كرد: دو ماه پیش یك درخواست را به ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان دادیم و آنان با درخواست ما موافقت كردند.
به گفته هو، آنان این امكانات و تجهیزهای‌شان را به ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان خواهند داد و هم‌چنین طریقه استفاده از این وسایل را نیز به آنان آموزش خواهند داد.
امكانات نمایش سه‌بعدی مجسمه بودا، 120هزار دالر امریکایی برای این تیم چینی هزینه دربر داشته است.
باستان‌شناسان در بامیان می‌گویند، این اولین باری است كه مجسمه‌یی به این قدامت، توسط نور سه‌بعدی در جهان به نمایش گذاشته می‌شود.
مجتبی میرزایی، باستان‌شناس افغانی‌الاصل آلمانی می‌گوید: این تیم چینی با نمایش تصویر واقعی بودا با نور سه‌بعدی، كار جالبی انجام دادند و این كار در دنیا برای اولین بار صورت گرفته است.
به گفته وی، نمایش بودا با نور سه‌بعدی در بامیان، تاثیر فوق‌العاده مثبتی در جلب و جذب سیاحان به این ولایت خواهد داشت.
این باستان‌شناس افغان شرح داد: بسیاری از سیاحانی كه به بامیان می‌آیند، با دیدن جای خالی بودا،‌ متاثر می‌شوند، اما نمایش ظاهر بودا توسط نور سه‌بعدی، می‌تواند اندكی از این تاسف بكاهد و تسكین‌دهنده عاشقان بودا باشد.
در همین حال، احمدحسین احمدپور، آمر اطلاعات و ارتباطات ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان به راه مدنیت می‌گوید: آنچه این گروه چینی انجام داده‌اند، تلاش برای زنده كردن بودا و معرفی این آثار باستانی به نسل جدید و نسل‌های بعدی است.
وی با اشاره به این‌كه زنده‌سازی مجسمه صلصال از اهمیت فرهنگی زیادی برخوردار است، گفت: این تلاش‌های فرهنگی از آن جهت صورت می‌گیرد كه تاریخ را از یاد نبریم.
آقای احمدپور در رابطه به چگونگی استفاده از این امكانات، تصریح كرد: در حال حاضر تصمیم نهایی درباره چگونگی استفاده از این تجیهزها گرفته نشده، اما اگر هزینه‌های گزافی نداشته باشد و حكومت بتواند برق آن را تامین كند، احتمال می‌رود هر شب، هفته‌‌ی یك‌بار یا حداقل ماهی یك‌بار مجسمه صلصال توسط نور سه‌بعدی به نمایش گذاشته شود.
ابتكار این زوج چینی نه تنها عطش كسانی را كه مشتاق دیدار شكل واقعی بودا بودند، فرو می‌نشاند، بل می‌تواند انگیزه‌‌ی برای مردم بامیان و افغانستان باشد تا دوباره بودا را بازسازی كنند.

رضا ابراهیم، مسوول اجرایی اتحادیه توریزم ولایت بامیان به راه مدنیت می‌گوید: خلاقیت هنری این تیم چینی قابل ستایش است، اما این طرح نكته مهمی دیگری نیز دارد كه آن تصور بازسازی بودا در بامیان است.
آقای ابراهیم افزود: این طرح، تصویر بازسازی بودا را نزدیك می‌كند و این انگیزه را به بامیانی‌ها و مردم افغانستان خلق می‌كند كه دوباره بودا را بازسازی كنند.
وی هم‌چنین نمایش مجسمه صلصال توسط نور سه‌بعدی را در زمانی كه بامیان به عنوان پایتخت فرهنگی سارك انتخاب شده، مهم دانسته و آن را عامل مهمی در جلب و جذب توریزم عنوان می‌كند.
این در حالی است كه روز جمعه 9 مارچ سال 2001 میلادی، طالبان به روی مجسمه‌های بودا آتش گشودند و دو شبانه روز به این کار ادامه دادند تا در شامگاه 11 مارچ، از "صلصال" و "شهمامه" 1600 ساله، تنها دو حفره به ارتفاع 53 و 35 متر باقی ماند.

مینا اسلمی- بامیان

                                      ((مربم بربری))
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 12 مرداد 1394 :: نویسنده : فاطمه قاسمی
به منظور ایجاد فضای شاد و مفرح برای جوانان مهاجر افغانستانی مقیم استان تهران برگزار می شود:
((جشنواره ملی روز جوان مهاجر افغانستانی))
برنامه های جشنواره:
 1-اردوی فرهنگی-سیاحتی یک روزه به مقصد امامزاده داوود (ع)
2-اجرای موسیقی زنده توسط 
خواننده محبوب افغانستان آقای عارف جعفری
3_طرح دستی و شعبده بازی توسط محمد حیدری
4، اجرای سیلورمن 
5-حضور و سخنرانی مفاخر و اساتید افغانستانی در یکی از سالن های بزرگ تهران بعدازظهرهمون روز
 زمان:روز جمعه 16مرداد زمان حرکت:ساعت 6صبح
مبدا:
شهرستانهای 
ری ، ورامین ، قرچک ، شهریار ، پاکدشت
ظرفیت ثبت نام محدود می باشد.
از تمامی علاقمندان تقاضا می شود جهت شرکت در این جشنواره تا تاریخ 14 مرداد نسبت به ثبت نام تلفنی اقدام نمایند.
لازم به ذکر است حفظ شءونات اسلامی الزامی است و استعمال هرگونه مواد دخانی ممنوع بوده و درصورت مشاهده ازادامه حضور شخص ممانعت صورت خواهد گرفت. 
بکوشیم تا در این روز که به نام جوان مهاجر افغانستان است در نمایش فرهنگ اصیل افغانستان با تمدن کهن آن به سهم خود موثر باشیم.
 از برنامه های دیگر جشنواره بخش مقاله نویسی و عکاسی با موضوع جوان مهاجر افغانستانی می باشد که علاقه مندان می توانند برای اطلاعات بیشتر به پایگاه خبری صلح پرس مراجعه نمایند.
علافه مندان می توانند آثار خود را تا روز پایان مرداد به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
تلفن های تماس:
09121833281
09302979041
09193139215
09100975202
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 2 )    1   2   
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات