اندیشه نو
درصد کمی از انسان ها نود سال زندگی میکنند،ما بقی یک سال را نود بار تکرار میکنند!
درباره وبلاگ


کانون دانشجویان افغانستانی دانشگاه پیام نور کرج واحد هشتگرد(اندیشه نو)
فعالیت این وبلاگ صرفا تحلیل و نقدی بر اخبار و مسائل پیرامون دانشجویان پناهنده افغانستانی است

درصورت تمایل به همکاری باما تماس بگیرید.
f.qasemi73@gmail.com

مدیر وبلاگ : علیرضا کریمی
پنجشنبه 27 فروردین 1394 :: نویسنده : علی علیپور

زیارت سخی در کابل ، در دامنه ی کوه علی آباد ، با دو گنبد سبز رنگ و دیوارهای سفید مکانی است که مردم را آز گوشه کنار برای زیارت و عبادت بسوی خویش می کشاند.

قبل ترها که عکسهایی از ای زیارتگاه را ده اینترنت سیل می کدیم بریم سوال پیش می آمد که داستان ای زیارتگاه چی می تانه باشه؟ آیا محل دفن کدام امامزاده است ؟ که بلاخره در کتاب " افغانستان و نقاط شگفت انگیز آن" فلسفه ی ایجاد ای بنا ره خواندم جدای از مباحث اعتقادی و ... برای شما عزیزان هم نقل میکنم :

این زیارتگاه جایگاه خرقه ی (عبا) مبارک حضرت رسول اکرم و قدمگاه حضرت علی بن ابیطالب می باشد و بدین جهت به "زیارت سخی" مسمی گشته است. در سال 1181 ه . ق ( حدودا 250 سال پیش) احمد شاه ابدالی توسط شاه ولی خان اعتمادالدوله، خرقه ی مباک و متبرک پیامبر بزرگوار اسلام را وقتی از فیض آباد مرکز بدخشان جانب قندهار انتقال می دادند در این منطقه که دور از شهر و خالی از سکنه بود جهت زیارت مردم کابل توقف کرد .

حامیلین عبا که از شخصیت های اهل تقوا و حقیقت بوده اند دو شب متوالی عینا می بینند که سبز پوشی در کنار عبا نماز میخواند و در شب سوم همان سبز پوش را مشاهده می نمایند که شمشیر خود را از غلاف بیرون کشیده و بر روی سنگی قرار داد و از تیغ دو سر، و سیمای دلارایش هویدا بود که سلطان کائنات حضرت علی بن ابیطالب هستند که با جمعی از مومنین به نماز ایستادند و پس از ارشاد آنان فرمودند که در این مکان به نام من بقع ای بسازید .

این بنای زیبا دارای شش گنبد فیروزه ای می باشد که به صورت بسیار زیبایی به آیات قرآنی، اسماء شریف و احادیث با خطوط سفید و زیبا در زمینه ی آبی مزین گشته .

در گوشه ی یکی از رواق های گنبد اول مکانی به نام چله خانه جهت روشن کردن شمع قرار دارد که بیماران و حاجت مندان با روشن کردن شمع از مولای زمین و آسمان ها طلب شفاعت می نمایند و حاجت می طلبند.

از نکات قابل توجه مراسم شکوهمندی است که هر ساله عید نوروز در زیارت سخی کابل برگزار می گردد . این مراسم عبارتند از بر افراشتن علم و لوای با عظمت حضرت علی پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و تبریک علمای شیعه و سنی به مناسبت حلول سال نو.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

1-کار کو داندازه که از دست و پای نندازه

کار را با قاعده انجام بده تا از دست و پا نیفتی

2-نیمچه حکیم خطر جان نیمچه ملا خطر ایمان

این که دیگه نیاز به ترجمه نداره

3-ازره روزی از سنگ پیدا مونه

هزاره روزی خود را از سنگ پیدا میکند(حکایت از سخت کوشی هزاره ها)

4-تنگ آمد د جنگ امد

چون عرصه بر او تنگ شد(کارد به استخوان رسید)ناگریز کمر به جنگ بست.

5-آو طرف آو ریز خو موره

اب به طرف ابریز خود میرود

6-پیل هر چی مردنی بشه د شکمشی یک زانو آوه

فیل هر چه مردنی باشددر شکمش یک زانو اب موجود است

7-شیشه کی میده شد تیز تر موشه

شیشه که شکسته شد تیز تر میشود

8-دیر آیه درست آیه

دیر اید درست اید

9-خربوزه از خربوزه رنگ بال مونه

خربزه از خربزه رنگ میگیرد

10-دست تو پر باشه گر چند پر زنبور باشه

11- غم نداری بز بخر

12-بز گرگ از گله دور

این چند تا ضرب المثل در برابر دانسته های بجکیچای خودونمو واقعا ناچیزه پس اگر ضرب المثلی سراغ داشتین حتما در بخش نظرات بزارین تا قدم کوچکی هم در رابطه ی خدمت به فرهنگ خودمون داشته باشیم

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران می گوید که به زودی مرحله دهم توزیع کارتهای آمایش پناهندگان شروع می شود.

به گزارش خبرگزاری شفقناافغانستان،احمد محمدی فر؛ مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران طی یک نشست خبری در تهران، گفت که توزیع مرحله دهم کارتهای آمایش پناهندگان از تاریخ ۱۳ ثور ۹۴ شروع می شود.

محمدی‌فر در ابتدای این جلسه با اشاره به برخی از اقدامات انجام شده در حوزه اتباع و مهاجرین خارجی گفت: در کشور ما در حال حاضر حدود یک و نیم میلیون نفر از اتباع افغانستانی به شکل قانونمند در قالب پناهنده یا اقامت موقت حضور داشته و به کار اشتغال و زندگی می‌پردازند. حدود ۳۶۰ هزار نفر دانش‌آموز نیز از بین اتباع افغانستانی در حال تحصیل هستند و از خدمات و مزایای تحصیلی و در پاره‌ای از موارد از خدمات بیشتری نیز بهره‌مند شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ما حدود ۱۲ هزار دانشجو نیز از این اتباع را تحت پوشش تحصیلی قرار داده‌ایم گفت: تاکنون حدود ۱۷ هزار نفر از دانشجویان تبعه فارغ‌التحصیل شد‌ه‌اند و این در حالی است که ۱۲ هزار نفر از طلاب افغانستانی نیز در حوزه‌های علمیه و دینی تحت پوشش جامعه المصطفی در حال تحصیل هستند.

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران ادامه داد: برای حدود ۳۶۰ هزار نفر از اتباع افغانستانی مجوز و کارت اشتغال صادر شده که با مجوزهای صادر شده در وزارت کار اجازه فعالیت و اشتغال دارند.

وی همچنین با اشاره به مرحله دهم آمایش دهم گفت که این کارتها در اختیار کسانی قرار خواهد گرفت که به شکل قانونی در ایران حضور دارند. لازم است تاکید کنم که این کارتها مخصوص آنهایی است که به شکل قانونی در ایران حضور دارند. اما برای آنهایی که به شکل غیرمجاز در ایران حضور پیدا کرده‌اند برنامه‌ها و اقداماتی را در دو حوزه داریم که با هماهنگی دولت افغانستان انجام می‌شود.

وی ادامه داد: حوزه اول برخورد با مهاجرین و اتباع غیرمجاز است که آنها را از راه‌های قانونی به کشور افغانستان انتقال می‌دهیم و حوزه دوم مربوط به صاحبان مشاغلی است که اتباع غیرمجاز را به کار گرفته‌اند. امسال با اینگونه افراد برخورد خواهیم کرد چرا که اقدامات غیرقانونی را انجام داده‌اند. بهتر است که آنها قبل از اینکه دچار آسیب و ضرر به دلیل رعایت نکردن قانون بشوند از به کارگیری اتباع غیرقانونی جلوگیری کنند. چرا که ما هر سال حدودا ۳۰۰ هزار نفر از اتباع افغانستانی که توسط نیروی انتظامی دستگیر شده‌اند را طرد می‌کنیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 20 فروردین 1394 :: نویسنده : فاطمه قاسمیفاطـــمه ای پاک بانوی بــهـشت
  بر مـشام آیـد ز تـو بوی بــهـشت
 تـــو خـــدای خویش را آئینه‌ای 
مـصــطفی را مــحــرم دیـرینه‌ای
فاطمه‌ ای شاهــکـار ذوالــجلال     
 کوثر عشقیّ و خـورشید کمــــال

...............................................................................................


خدایا…
جایی بهتر از
بهشتت سراغ نداری ؟
برای
مادرم
میخواهم


روز مادر را خدمت همه مادرای عزیز دنیا به خصوص مادر مهربون خودم تبریک عرض میکنم
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :Image result for ‫تیم امید افغانستان‬‎

 

یکشنبه 9 فروردین ماه، تیم ملی امید افغانستان در چهارمین دیدار خود در بازیهای مقدماتی المپیک 2016 برزیل به مصاف تیم اول آسیا، ایران رفت.

تیم ایران در نیمه اول بازی 4 و در نیمه دوم 2 بار دروازه افغانستان را باز کرد و در مجموع موفق شد با نتیجه 6 بر صفر به پیروزی برسد.

اما در این میان حضور تاریخی تماشاگران مهاجر در ورزشگاه آزادی همگان را شکفت زده کرده بود.

به گفته یکی از مسئولین ورزشگاه آزادی 85 هزار تماشاچی در ورزشگاه حضور پیدا کردند و یکصدا تا پایان بازی تیم ملی امید افغانستان را تشویق و حمایت کردند.

محمد خاکپور در کنفرانس خبری پایان بازی نیز در شروع سخنان پیش از پرسش های خبرنگاران گفت: برنده این بازی تماشاگران بودند. هر چند که تماشاگران مربوط به تیم حریف بود اما ما هم از این شور و هیجان انرژی گرفتیم.

حسین صالح سرمربی تیم ملی امید افغانستان نیز از تماشاگران تشکر کرد و آنان را یار دوازدهم تیم ملی در 4 بازی انجام شده دانست.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

بهار و فاطمیه با هم امد

گل و بلبل به دیدار غم امد

بهار ان لحظه ای باشد که گویند

گل حیدر نشان عالم امد...

 

سال نو امسال هم تبریک دارد و هم تسلیت.

تسلیت به مناسبت سالروز شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه الزهرا (س).خانمی که یکی از پنج تن ال عباست.

امیدواریم که بتوانیم از علاقه مندان و محبان صادقش باشیم و در زندگی این جهانی راه او را پی بگیریم و برای ان عزیز زینت باشیم نه سرشکستگی و شرمساری و در استانه سال نو ان عزیز پیامبر(ص)را نزد خدای متعال شفیع قرار بدهیم تا مارا به خودمان وامگذارد و ان شویم که اومیخواهد.

تبریک این فرصت هم به مناسبت سال نو خواهد بود و این سال هم انگاه برای من و شمامبارک خواهد بود که نیک بیاندیشیم و از خدای خود شاکر باشیم که یک سال دیگر به ما فرصت داد تا زنده باشیم و اگر در راه او گام گذاریم.

شکر گذار باشیم و خوشحال و اما اگر بدعت گذار بودیم به پیشگاه او توبه کنیم و از درگاه او بخواهیم که این سال جدید را در پناه عصمتش مارا نگهدارد و فرصتی دیگر عنایت کند تا جبران مافات کنیم و در را تحقق خواسته های او تعالی و اجرای فرامین ایمه معصومینش عمل سالم و راضی و خشنود کننده انجام دهیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic