تبلیغات
اندیشه نو - «ابد و یک روز»؛ کارگری که خود چرخ‌ها را می‌دزدد
 
اندیشه نو
درصد کمی از انسان ها نود سال زندگی میکنند،ما بقی یک سال را نود بار تکرار میکنند!
درباره وبلاگ


کانون دانشجویان افغانستانی دانشگاه پیام نور کرج واحد هشتگرد(اندیشه نو)
فعالیت این وبلاگ صرفا تحلیل و نقدی بر اخبار و مسائل پیرامون دانشجویان پناهنده افغانستانی است

درصورت تمایل به همکاری باما تماس بگیرید.
f.qasemi73@gmail.com

مدیر وبلاگ : علیرضا کریمی

در زمانه‌ای که آرمان‌ها و ایدئولوژی‌ها، پایان یافته تصور می‌شود، برای زنده ماندن چیزی جز «ترس» باقی نمی‌‌ماند و مثل همیشه دیواری کوتاه‌تر از دیوار مهاجرین پیدا نمی‌شود.

خبرگزاری تسنیم: حمیدرضا بوالی

داستانی قدیمی وجود دارد درباره کارگر یک کارخانه که متهم شده بود به دزدی. در پایان هر روز وقتی با چرخ دستی خود از کارخانه خارج می‌شد، نگهبانان به دقت چرخ دستی را می‌گشتند.اما چرخ دستی خالی بود و چیزی پیدا نمی‌کردند. این اتهام کم‌کم از کارگر کارخانه رفع شد و او هر روز با چرخ دستی خالی‌اش از کارخانه خارج می‌شد.درست بود، او چیز دیگری نمی‌دزدید، چیزی که می‌دزدید خود چرخ دستی‌ها بود.

داستان نقد و تعابیر و تاویل‌ها در مورد تحسین‌برانگیزترین فیلم جشنواره فیلم فجر هم در واقع ظاهرا به همین دام افتاده است. به تلاش برای گشودن نمادها و کشف معانی پنهان و بازی‌ها پشت پرده، ابدا نیازی نیست. حالا بعد از پایان هیاهوهای مثبت و منفی درباره فیلم، زمان مناسب برای صحبت درباره خود فیلم فرا رسیده است.

***

خشونت عریان که بر سوژه نمایان می شود خشونت پنهان  راکه مهم تر از خشونت عریان است به نفع دومی مصادره می کند. زمانی که احساسات سوژه به فوریت غلیان پیدا می کند و فوران می شود خود عاملی برای مخفی کردن لبه های تیز «خشونتِ عریان»است.

خشونت کنشگرانه صرفا نمایان ترین ضلع مثلثی است که اضلاع ناپیداترش دونوع خشونت کنش پذیرانه است نخست خشونت "نمادین" را داریم که در زبان وقالب های آن تبلور یافته است یعنی همان شکلی از خشونت که نه تنها در نمونه های آشکاربرانگیختگی و مناسبات سلطه اجتماعی و درقالب گفتار های عادت شده مان بازتولید می شوند بلکه در نمود دیگری از زبان به صورت تحمیل جهان معینی از معانی توسط زبان خود را بر ما آشکار می کند. اما خشونت بعد دیگری هم دارد یعنی بعد سیستمی که همان پیامد های غالباً فاجعه باری است که عملکرد با تلاطم نظام های اقتصادی وسیاسی به بار می آورند.

اسلاوی ژیژک-خشونت؛ پنج نگاه زیرچشمی

***

ما در «ابد و یک روز» با تصویر عریانی از چیزی به نام «خشونت اجتماعی» مواجهیم. اعتیاد، فقر، بیکاری، طلاق، قضاوت‌های نادرست و فروپاشنده زندگی، ازدواج بی عشق و شبه‌اجباری و... این نمایش پرتراکم مصائب و خشونت‌های اجتماعی به شدت تلخ و غم‌انگیز و متاثر‌کننده است و اتفاقا بزرگترین کارکرد ماجرای «ابد و یک روز» هم همین است، فارغ از اینکه اولویت‌ها در سینما و اجتماع ایرانی چه قدر جابه‌جا شده است که سازندگان این فیلم بعضا به دلیل این تلخی و توانایی ویژه در نمایش چیزی به نام «فاجعه» ملامت هم می‌شوند. طعم گس تلخی این خشونت‌ها در بطن جان تماشاگر می‌نشیند و روستایی به خوبی نشان می‌دهد که چگونه خشونت‌های اجتماعی، منجر به بروز فجایعی بی حد و حصر در زندگی آدم‌ها می‌شود و طبیعی است که نتیجه نهایی چنین فیلمی، دعوت به پرهیز از گام برداشتن به سمت این خشونت‌هاست. یک نتیجه اخلاقی قابل‌توجه.

اما به خودم اجازه می‌دهم که این ژست اخلاقی «ابد و یک روز»، را فریبی بیشتر در نظر نگیرم، آن هم به یک دلیل ساده: روستایی علاوه بر اینکه به دام توجه به ضلع پیدا و آشکار انواع خشونت افتاده‌ است و انواع دیگر خشونت که که پایه‌ای تر و اساسی‌‌تر هستند را ندیده می‌گیرد( اساسا نشانی از ساختار و سیستم در این فیلم وجود ندارد) خود به دامن زدن به خشونت نمادین بی‌رحمانه‌ای مشغول است.

تصویری که «ابد و یک روز» از مهاجرین افغانستانی ارائه می‌دهد، تصویر جدیدی در سینما و تلویزیون ایران است. آدم‌های شیک‌پوش و پولداری که با ماشین مدل بالا به خواستگاری یک دختر ایرانی آمده‌اند. نه شمایلی از همان تصویر کلیشه‌ای کارگر بی‌سواد و بی‌تخصص در کار است، نه آن موارد فروش قاچاقچی معمول سریال‌ها و فیلم‌های ایرانی دوباره به میدان آمده‌اند و نه سرایه‌دار مضحکی که بار سنگین مسخره‌بازی به دوشش است. افغانستانی‌های «ابد و یک روز»، آشکارا در سطح اجتماعی و معیشتی بالاتری از ایرانی‌هایی قصه قرار دارند، موقر و محترم و شیک می‌آیند و می‌روند و این تصویر بی‌سابقه‌ای است. لازم است که خیلی سریع به جای ستایش عجولانه این جابه‌جایی و حک و ثبت‌هایی جدید در عرصه نمادین و به جای اینکه این جابه‌جایی را با ذوق‌زدگی به شان «مقاومت در برابر کلیشه و انحراف» بکشانیم و روستایی را تحسین کنیم بابت این تغییر فاز، بهتر است متوجه باشیم که در خلال این روایت ظاهرا جدید، دوباره همان داستان قدیمی در حال طرح است و به این ترتیب ما در واقع به دو گام عقب‌تر قدم نهاده‌ایم. تصویری که روستایی از مهاجرین افغانستانی ارائه می‌دهد تصویری جدیدتر است ؛ اما نهایت کاری که انجام می‌دهد متناسب کردن همان روایت قدیمی با زمانه جدید ماست. اتفاقی که نهایتا با جای‌دهی خود به عنوان روایت و قرائتی جدید از مهاجرین،کارکردی جز از بین بردن امکان واقعی این جابه‌جایی ندارد.

«ابد و یک روز» به صراحت نشان می‌دهد که حتی اگر مهاجرین افغانستانی، از تصویری که ما با آن، آنها را می‌شناسیم فراتر روند و تغییر ماهیتی اساسی دهند، باز هم تفاوتی نمی‌کند، آنها بیگانگانی هستند که فرسنگ‌ها با ما فاصله دارند. «دیگری‌»هایی هستند که برای آسیب ندیدن، باید از آنها پرهیز کرد. آدم‌هایی هستند که وقتی عروس‌شان در راه سفر به آن خانه دور و دراز، به یکباره تصمیمش را تغییر می‌دهد و راهی خانه پدرش می‌شود، اولین واکنش‌‌شان زنگ زدن به برادر عروس و طلب پولی است که بابت این دختر پرداخت کرده‌اند، آدم‌هایی هستند که توانایی فهم این را هم ندارد که جلوی تازه عروسی که زبانشان را نمی‌فهمد و با آنها در حال سفر به دیار غربت است، حفظ ظاهر کنند. آدم‌هایی هستند که حتی اگر دختر ایرانی، بارها و بارها تلفنشان را جواب ندهد،‌کادوهایشان را باز نکند، بی‌محلی کند و کلمه‌ای حرف نزد، ککشان نمی‌گزد، با برادر عروس زدوبند می‌کنند و پول می‌دهند و دختر را برمی‌دارند و می‌برند. ظاهرشان عوض شده است، اما همان توقعی که از آنها داریم را برآورده می‌کنند.

و این ژست جابه‌جایی و گرفتن فرصت و امکان جابه‌جایی واقعی،حتی خطرناک‌تر از  تصویری است که در تمام این سالها رسانه‌های ایرانی از مهاجرین افغانستانی نشان‌مان داده‌اند.

بنابراین ماجرای ما با فیلم «ابد و یک روز» در واقع این است که فیلم با محدود کردن انواع خشونت فقط به نوع خشونت عینی و صریح آن و دعوت به همدلی و تاسف خوردن بابت مصائب اجتماعی معمول، بدون اینکه خودش بداند یا عامدانه، تفاوتی نمی‌کند، در حال ترویج نوعی از خشونت پنهان‌تر و خطرناک‌تر است. ماجرا کمی پیچیده‌تر هم می‌شود. مساله در واقع این نیست که این تصویر از «افغانستانی‌ها» فقط یک تفسیر از واقعیتی است که می‌تواند به انحاء مختلف تفسیر شود و به راحتی می‌توانیم از کنار آن عبور کنیم. مساله بی‌پرده و قوی نژادپرستی آن، این است که وجود مهاجرین افغانستانی در ایران، مثل وجود همه اقلیت‌ها در همه جوامع، یک هستی اجتماعی- نمادین است.و این اتفاقی است که تجربه تاریخی حضور تقریبا 40 ساله مهاجرین افغانستانی در ایران آن را اثبات می‌کند.همان طور که در دوره‌ای تاریخی، در آمریکا این سیر رخ داد. وقتی سفیدپوستان آمریکایی، سیاه‌پوستان را تحقیر می‌کردند و آنها را پست‌‌تر می‌دانستند، این فقط تفسیری از آنها در عالم ذهنی نبود، بله در واقع در یک موجودیت نمادین آنها را واقعا پست‌تر می‌ساخت.به همین ترتیب چنین نگاهی به مهاجرین افغانستانی در یک فیلم ایرانی، صرفا تفسیری از آنچه افغانستانی‌ها هستند نیست. بلکه تاثیری عمل‌گرایانه دارد و نفس وجود و هستی افراد مورد تفسیر را مشخص می‌کند.سیاست‌گذاری‌ها، قانون‌گذاری‌ها، برخوردهای شخصی و فردی و... همه بر حسب این تفسیر مشخص خواهدشد و این خشونتی است که فیلم عملا در حال دامن زدن به آن است و محکوم کردن خشونت‌های عینی دیگر فیلم را غیرصادقانه می‌کند و ریاکاری «ابد و یک روز» را واضح‌تر به رخمان می‌کشد.

***

جدای از عوام‌زدگی‌های ناشایست فیلم در لابه‌لای سکانس‌ها و صحنه‌های آن که بسیار جای ملامت دارد «ابد و یک روز»، فرزند شایسته زمانه ماست.در دورانی که تصور عمومی موکد به خصوص در رسانه‌های مجازی و شبکه‌های ارتباط جمعی، به پایان رسیدن دوران  آرمان‌ها و ایدئولوژی‌ها و تمرکز صرف بر اداره زندگی محدود شده است، «ابد و یک روز» فیلمی برای این دوران است.زندگی تنیده شده آدم‌ها در کثافت و گذاشتن تمام تمرکز و انرژی البته بی حاصل بر جمع کردن این زندگی بدون اینکه آرمان یا ایدئولوژی جز نجات زندگی وجود داشته باشد، این همه آن چیزی است که «ابد و یک روز» را زنده نگه داشته است و عجیب نیست که مطابق همان چیزی که استراتژی سیاست اصالت زندگی اتخاذ می‌کند، سیاست اصلی اداره زندگی در «ابد و یک روز» هم همان سیاست «هراس» است.هراس از معتاد، هراس از مردمی که حرف درمی‌اورند، هراس از پسرکی که از سیستم تربیت سنتی و اخلاقی خارج شده است، هراس از ازدواج دختر خانواده، هراس از مرگ و سرانجام و سرانجام «هراس» از «دیگری» هراس از مهاجرین افغانستانی.

در زمانه‌ای که آرمان‌ها و ایدئولوژی‌ها، پایان یافته تصور می‌شود، برای زنده ماندن چیزی جز «ترس» باقی نمی‌‌ماند و مثل همیشه دیواری کوتاه‌تر از دیوار مهاجرین پیدا نمی‌شود

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/12/02/1005265

نوع مطلب : اخبار مهاجرین و پناهندگان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 10:42 ق.ظ
سلام. مطلب که عالی بود
در صورت تمایل به من هم سر بزنید
موفق باشید
چهارشنبه 23 فروردین 1396 06:32 ق.ظ
I do not even understand how I finished up right here, however I thought this publish
was great. I don't realize who you might be however certainly you're going to a famous blogger
for those who are not already. Cheers!
یکشنبه 20 فروردین 1396 06:23 ق.ظ
سلام. مطالب وبلاگ عالی! اوقات خوب و خوشی داشته باشی دوست خوبم

شنبه 21 اسفند 1395 09:58 ب.ظ
احداث نمایندگی نیکون در ایران به دو دهه ی پیش بر میگردد. زمانی که شرکت نیکون در توکیوی ژاپن تصمیم گرفت تا تعداد نمایندگی نیکون را در قاره ی کهن افزایش دهد.

چهارشنبه 4 اسفند 1395 04:02 ب.ظ
خیلی اتفاقی مطلبت رو دیدم! ولی خوب بود خسته نباشی

جمعه 29 بهمن 1395 12:50 ق.ظ
سلام دوست عزیز
درباره ی کسب درآمد از اینترنت چه اطلاعاتی داری ؟
من برای تو پیشنهادات و آموزش هایی دارم که تو رو به درآمد میلیونی می رسونه
برای مشاهده پیشنهادات به سایت زیر مراجعه کن:
jobstarter.ir

سوالی هم اگه بود می تونی از راه های ارتباطی زیر بپرسی:
تلفن:02166150185
تلگرام:09031642062
جمعه 22 بهمن 1395 02:40 ب.ظ
خیلی هم عالی! مرسی بابت مطلبی که منتشر کردی

جمعه 24 دی 1395 11:29 ق.ظ
سلام
خیلی هم مطلب شما عالی بود
زبان با شهریه اقساط هم خواستین سایت ما در خدمت شماست
جمعه 24 دی 1395 06:37 ق.ظ
سلام
وبلاگ پر محتوایی داری!
به سایت من هم سر بزنید
یکشنبه 5 دی 1395 07:12 ق.ظ
عالی بود دوست خوبم. خدا قوت. موفق باشی
سه شنبه 16 آذر 1395 03:40 ب.ظ
تقدیم به دوست خوبمون
پنجشنبه 11 آذر 1395 11:35 ق.ظ
شنبه 6 آذر 1395 11:11 ب.ظ
سلام
دوست عزیز امیدوارم حال خوبی داشته باشید از وبلاگتون دیدن کردم.
ما یک محصول ویژه برای شما داریم که قسمتی از کار های روزانه رو براتون آسون و راحت میکنه
به سایتمون سر بزنید هر دیدی یه بازدید هم باید داشته باشه دیگه
مطمئنم پشیمون نمیشی
منتظرم
سه شنبه 2 آذر 1395 07:17 ق.ظ
دلم نیومد بابت این مطلب از شما تشکر نکنم. امیدوارم موفق باشید
دوشنبه 1 آذر 1395 03:51 ب.ظ
تقدیم به مدیر وبلاگ که این مطلب رو تهیه کردند
چهارشنبه 19 آبان 1395 03:23 ب.ظ
تشکر از مدیر وبلاگ بابت تهیه این مطلب. امیدوارم موفق باشید
چهارشنبه 5 آبان 1395 09:58 ب.ظ
مطلبتون رو مطالعه کردم. عالی بود. ممنون و موفق باشی
جمعه 16 مهر 1395 12:46 ق.ظ
سلام و احترام خدمت مدیر محترم وبلاگ

دیگر نیازی به بنزین یا ژل برای روشن کردن ذغال نیست

مناسب ترین ذغال برای گردش و پیک نیک

مناسب برای ذغال قلیان

بیاید قیمت ها رو ببینید چقدر مناسبه


شنبه 3 مهر 1395 11:23 ب.ظ
تخفیف ویژه 15 هزار تومنی ریحون!
غذا رو سفارش بدید و 15 هزار تومن تخفیف بگیرید!
برای هر کسی که از لینک شما کد تخفیف رو بگیره هم 15 هزار تومن به حساب شما افزوده میشه!
برای گرفتن تخفیف 15 هزار تومنی مراحل زیر رو انجام بدید:
اول لینک رو باز کنید و کد تخفیف رو کپی یا یادداشت کنید
بعدش برید به صفحه اصلی سایت ریحون reyhoon.com و نرم افزار رو دریافت کنید (با گوشی برید و باید برنامه بازار رو داشته باشید)
بعد از نصب نرم افزار ثبت نام کنید (20 ثانیه طول میکشه نهایت!)
موقع سفارش غذا کد تخفیف رو بزنید تا 15 هزار تومن از هزینه غذا کم بشه
مثلا 20 هزار تومن غذا سفارش بدید فقط 5هزار تومن پرداخت میکنید
سوالی داشتید ایمیل بزنید
موفق باشی!

یکشنبه 21 شهریور 1395 11:10 ق.ظ
به به چه وبلاگ زیبایی
منم در زمینه بک لینک، بک لینک انبوه، بک لینک ارزان و ... فعالیت می کنم
به من سر بزن به این آدرس
http://fa2.ir/reportage
شنبه 6 شهریور 1395 08:19 ب.ظ
سلام.
وب لاگ خفنی دارید.
لایک
سه شنبه 22 تیر 1395 02:26 ب.ظ
سلام و احترام خدمت مدیر محترم وبلاگ

به تازگی فروشگاهی راه اندازی کردیم که میتوانید محصولات خوبی با قیمت مناسب سفارش بدید

مارک خوب MP3 Player فقط 14000 تومان
دستگاه برقی دفع حشرات 18000 تومان
ماساژور ، ساعت LED ، عینک و وسایل دیگه....

خودتون بیاید قیمت ها رو ببینید چقدر مناسبه

منتظرتون هستیم!


سه شنبه 8 تیر 1395 10:27 ب.ظ
دانلود شانزدهمین اجتماع مدافعان حرم گرامیداشت شهدای تیپ زینبیون


شانزدهمین اجتماع مدافعان حرم گرامیداشت شهدای تیپ زینبیون (شیعیان پاکستانی مدافع حرم) | دوشنبه ۹۵/۴/۷
سخنران: حجت الاسلام والمسلمین شیخ علیرضا پناهیان
مداحی: حاج سید مهدی میرداماد – حاج حسین سیب سرخی – حاج روح الله بهمنی – حاج عبدالرضا هلالی
محل برگزاری:میدان امام حسین علیه السلام
برای دانلود به آدرس
http://shargh.us/fa/28637/
مراجعه نمائید.
اجتماع,اجتماع مدافعان حرم,حرم,دانلود شانزدهمین,دانلود شانزدهمین اجتماع مدافعان حرم,دانلود شانزدهمین اجتماع مدافعان حرم گرامیداشت شهدای تیپ زینبیون,دانلود مداحی 95,گرامیداشت شهدای تیپ زینبیون,مداحی,مداحی 95,مدافعان,مدافعان حرم
شنبه 22 خرداد 1395 02:16 ب.ظ
سلام
موفق باشین
دمتون گرم از این سایت خوب و بروزتون
پیش منم بیاین
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395 11:29 ب.ظ
تالار گفتمان دین اسلام
جایگاه سرودن اشعار آئینی
درج مطالب مذهبی
دنیای سینما
موسیقی
و ....
منتظر شما هستیم

ابریست کوچه کوچه، دل من ـ خدا کند
نم نم، غزل ببارد و توفان به پا کند

حسّی غریب در قلَمَم بغض کرده است
چیزی نمانده پشت غزل را دوتا کند
http://shargh.us/forum/index.php
چهارشنبه 1 اردیبهشت 1395 06:08 ب.ظ
وبلاگه خیلی خوبی داری فقط چرا جدیدا اپدیت نداشتین ... خارج رفتین
حتی اگه رفته باشینم فعالیتتون باید بیشتر بشه نه کمتر
امروز مستنده ریشه در خویش رو از شبکه مستند دیدم میخواستم ببینم چه جوری میتونم کارگردانشو پیدا کنم مژگان اینانلو
چهارشنبه 1 اردیبهشت 1395 03:07 ق.ظ
سلااام وبلاگت خیلی خوبه
لطفا به سایت منم سر بزن و اگه دوست داشتی با هم تبادل لینک کنیم اول منو با اسم :
آموزش بافتنی
و آدرس (لینک) :
http://shop.panizz.com/product.php?id=31
لینک کن ، بعد لینکتو اینجا قرار بده :
http://1o2.ir/z9i5w
موفق باشی
یکشنبه 2 اسفند 1394 01:13 ب.ظ
عزیزم تا حالا یه لیست جالب از متنوع ترین وبلاگ ها رو داشتی؟ می خوای ببینی؟ کافیه بهم سر بزنی
یکشنبه 2 اسفند 1394 12:40 ب.ظ
سلام خوبی ؟ از وبلاگت خیلی خوشم اومد به منم سر بزن بازم میام . مرسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکرآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :