اندیشه نو
درصد کمی از انسان ها نود سال زندگی میکنند،ما بقی یک سال را نود بار تکرار میکنند!
درباره وبلاگ


کانون دانشجویان افغانستانی دانشگاه پیام نور کرج واحد هشتگرد(اندیشه نو)
فعالیت این وبلاگ صرفا تحلیل و نقدی بر اخبار و مسائل پیرامون دانشجویان پناهنده افغانستانی است

درصورت تمایل به همکاری باما تماس بگیرید.
f.qasemi73@gmail.com

مدیر وبلاگ : علیرضا کریمی

بنا بر نتیجه یک نظرسنجی که در بریتانیا انجام شده است، اکثر مردم این کشور اسلام را با افراط گرایی و سرکوب زنان مرتبط می دانند.

پنجاه و هشت درصد از آنهایی که به سوالات نظرسنجی آنلاینی "یوگاو" (شرکت نظرسنجی در زمینه های مختلف) پاسخ داده اند، گفته اند که وقتی نام اسلام و مسلمان را می شنوند افراط گری در ذهنشان تداعی می شود.

این در حالی است که 69 درصد بر این باور بوده اند که آموزه های اسلام پیروان این دین را ترغیب می کند، زنان را سرکوب کنند.

در این نظرسنجی که به سفارش "بنیاد کنکاش در اسلام" انجام گرفته است، 2 هزار و 152 بزرگسال شرکت داشته اند.

این بنیاد برای مبارزه با نگرش های منفی از مسلمانان در بریتانیا در ایستگاه های قطار و اتوبوس در سراسر لندن، پوسترهای تبلیغاتی زده است.

مارک ایستون، دبیر بی بی سی در امور داخلی بریتانیا می گوید این نظرسنجی، که ماه گذشته انجام گرفت، تصویری منفی از نگرش بریتانیایی نسبت به اسلام ترسیم کرده است.

یکی از سوالاتی که در این نظرسنجی یوگاو از شرکت کنندگان شده است این بوده: "آیا مسلمانان تاثیری مثبت در جامعه بریتانیایی داشته اند؟"

40 درصد پاسخ منفی داده اند.

در حالی که نیمی از پاسخ دهندگان، اسلام را با اقدامات تروریستی مرتبط دانسته اند، فقط سیزده درصد معتقد بوده اند اسلام دین صلح است و شش درصد هم آن را دینی عادل توصیف کرده اند.

حدود شصت درصد اذعان کرده اند اطلاع چندانی در باره اسلام ندارند اما یک سوم گفته اند علاقمند هستند آگاهی بیشتری در باره این دین پیدا کنند.

نتیجه این نظرسنجی در حالی منتشر شده است که کشورهای اروپایی سرگرم بحث و بررسی جایگاه اسلام در جامعه غربی هستند.

مسئولیت اجتماعی

اعضای بنیاد کنکاش در اسلام امیدوارند نظرات منفی در مورد اسلام را تغییر دهند و برای این کار طرحی را راه اندازی کرده اند با عنوان "الهام گرفته از محمد."

برای اجرای این طرح، پوسترهایی چاپ و در مرکز شهر لندن نصب شده است که نشان می دهد مسلمانان حرفه های تخصصی مختلف دارند.

این پوسترها همچنین حاوی پیام هایی است که تاکید می کند مسلمانان توانسته اند سنن مذهبی خود را با حقوق بشر امروزی و مسئولیت های اجتماعی متوازن کنند.

رمونا علی، رئیس تبلیغات بنیاد کنکاش در اسلام، گفت بسیاری از مسلمانان در مورد نگاه مردم جامعه به راه و روش دینشان، نگرانند.

خانم علی گفت: "ما می خواهیم باعث شویم مسلمانان بریتانیا و سهمی که در جامعه دارند، بهتر درک شوند. ما افتخار می کنیم که مسلمان و در عین حال بریتانیایی هستیم."

سخنگوی "بنیاد کوالیام"، سازمان تحقیقاتی مبارزه با افراط گرایی، از حرکت گروهی این بنیاد استقبال و آن را "گامی به موقع برای کمک به بهبود روابط" توصیف کرد.

این سازمان همچنین گفت کمپین این بنیاد باعث می شود درک عمیق تری میان شهروندان بریتانیایی به وجود آید.

سخنگوی بنیاد کوالیام گفت: "این حرکت گروهی مهم است چون ممکن است به غیر مسلمانان کمک کند دینی را که الهام بخش و راهنمای دوستان، همسایگان و همکاران مسلمان آنهاست، بهتر درک کنند."

او افزود: "این ابتکار همچنین به مسلمانان بریتانیایی کمک می کند پیامبر اسلام را به عنوان راهنمای صلح، موجب رحمت و عدالت در اجتماع، از کسانی که به دنبال تحریف آموزه های او هستند، تفکیک کنند."

با این حال، کریستوفر لاندو، گزارشگر بی بی سی در امور مذهبی می گوید ممنوع شدن ساخت مناره برای مساجد کشور سوئیس و وضع محدودیت برای پوشیدن روبنده توسط زنان مسلمان در فرانسه و بلژیک نشان می دهد اروپایی ها برای انطباق با حضور اقلیت مسلمان در جوامع خود تقلا می کنند.

به گفته گزارشگر بی بی سی، مسلمانان بریتانیایی مصمم هستند آنچه اجتماع درباره آنها تصور می کند را بهبود ببخشند اما در این تلاش با موانع بزرگی مواجهند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic