اندیشه نو
درصد کمی از انسان ها نود سال زندگی میکنند،ما بقی یک سال را نود بار تکرار میکنند!
درباره وبلاگ


کانون دانشجویان افغانستانی دانشگاه پیام نور کرج واحد هشتگرد(اندیشه نو)
فعالیت این وبلاگ صرفا تحلیل و نقدی بر اخبار و مسائل پیرامون دانشجویان پناهنده افغانستانی است

درصورت تمایل به همکاری باما تماس بگیرید.
f.qasemi73@gmail.com

مدیر وبلاگ : علیرضا کریمی
پنجشنبه 29 آبان 1393 :: نویسنده : علی علیپور

در حالی حملات انتحاری شدت پیدا کرده و نگرانی های امنیتی هم از سوی طالبان و شبکه های تروریستی القاعده و حقانی و حتا داعش بیشتر می شود؛ مردم هنوز بیم دارند از این که هراس افگنان با راه اندازی موجی از خشونت و ترور در جامعه، فضای امنیتی و سیاسی کشور را مسموم و غیر قابل تحمل سازد.

رییس اجرائیه حکومت می گوید که نیروهای افغان از توانایی خوبی برخوردار می باشند و بدون حمایت نیرو های بین المللی نیز می توانند از کشور شان دفاع کنند و نیروهای امنیتی نمی گذارند خوابی را که دشمنان افغانستان دیده اند به واقعیت بپیوندد.

پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان نگرانی های واقعی وجدی در باره امنیت این کشور وجود دارد. نیروهای امنیتی علیرغم تلاش هایی که تاهنوز صورت گرفته، به آن حدی از ظرفیت کاری نرسیده که بتواند تمام چالش های امنیتی را پاسخگو باشند. یکی از نگرانی ها این است که نیروهای امنیتی تا حالا به گونه درست تجهیز نشده و نیرو های هوایی این کشور نیز با مشکلات کمبود امکانات لازم روبرو می باشد. پایین بودن ظرفیت های مسلکی و کمبود تجهیزات و امکانات نظامی، مؤثریت این نیروها را زیر سؤال برده است. امروزه افغانستان با بزرگترین و خطرناکترین شبکه های تروریستی رو برو می باشد. اگر چه اهداف شبکه های تروریستی را ممکن است کشورهای دیگر تشکیل دهد؛ اما آنها جغرافیای افغانستان را برای ایجاد پایگاهها و آموزشگاههای تروریستی خود بسیار مناسب می دانند. از اینرو برای سیطره بر این سرزمین از هیچ کوششی فرو گذار نخواهند کرد.

سازمان های تروریستی منطقه در حال حاضر از پیشرفته ترین تسلیحات و تجهیزات نظامی و استخباراتی برخوردار می باشد و می تواند پیچیده ترین عملیات ها را سازمان دهی و به اجرا در آورد. نیروهای امنیتی زمانی می تواند در برابر هراس افگنان و تروریستان مقابله کنند که هم از توان و ظرفیت بالای مسلکی برخوردار باشد و هم تجهیزات، تسلیحات و امکانات مدرن را برای کشف و خنثا سازی طرح های دشمن در اختیار داشته باشد.

اگرچه خوشبینی و اعتماد مردم نسبت به توانایی نیروهای امنیتی در دو سال اخیر بهبود یافته، اما با آنهم شهروندان کشور مطمئن نیستند که این نیروها بتوانند امنیت کشور و شهروندان را حفظ کنند و با دشواری های امنیتی به وجود آمده از سوی شبکه های تروریستی مقابله کنند.

پیمان های استراتژیک با حامیان بین المللی و بخصوص پیمان امنیتی با آمریکا می تواند درتضمین دوام کمک ها و حمایت های بین المللی از افغانستان مؤثر واقع شود. اگر پس از این جامعه جهانی روی آموزش و تجهیز کامل نیروهای امنیتی تمرکز نمایند؛ امیدواری برای بهبود امنیت در کشور بیشتر می گردد. نیروهای آیساف و ناتو حدود یک و نیم ماه بعد یعنی در پایان سال 2014 میلادی از افغانستان خارج می شوند؛ اما نزدیک به ده هزار سرباز امریکایی در این کشور باقی خواهند ماند. این نیروها گرچند مسؤلیت های نظامی و عملیاتی را به عهده نخواهند داشت و صرف در موارد خاص با شبکه های القاعده مقابله خواهند کرد؛ اما نفس حضور نظامیان آمریکا و سایر کشورها در افغانستان و حمایت آنها از دولت و مردم این کشور، دشمنان مردم را نسبت به تغییر نظام کنونی مأیوس می سازند و کشورهای منطقه نیز، که تعقیب منافع خود در افغانستان را به خلأ های امنیتی و سیاسی در این کشورارتباط داده است، جرأت دخالت صریح در امور داخلی افغانستان را از دست می دهد.

به هر حال ما باید بپذیریم که برای تمویل و تجهیز نیرو های امنیتی به کمک های جامعه جهانی به شدت نیاز داریم و باید در این زمینه همکاران بین المللی افغانستان تحت فشار گذاشته شود تا قبل از سال دو هزارو شانزده و خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان نیروهای امنیتی کشور را از لحاظ تجهیزات نظامی، هوایی و زمینی، به خود کفایی برسانند. در غیر این صورت انتظار مقابله این نیروها با گروهای مختلف هراس افگن دشوار خواهد بود. به گفته رییس اجراییه در حال حاضر مخالفان مسلح در مقایسه با نیروهای امنیتی از سلاح های پیشرفته تری برخوردار می باشند؛ پس با این حال چگونه ما انتظار داشته باشیم که امنیت در کشور به شکل درست تأمین شود.

نوع مطلب : تحولات افغانستان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات