اندیشه نو
درصد کمی از انسان ها نود سال زندگی میکنند،ما بقی یک سال را نود بار تکرار میکنند!
درباره وبلاگ


کانون دانشجویان افغانستانی دانشگاه پیام نور کرج واحد هشتگرد(اندیشه نو)
فعالیت این وبلاگ صرفا تحلیل و نقدی بر اخبار و مسائل پیرامون دانشجویان پناهنده افغانستانی است

درصورت تمایل به همکاری باما تماس بگیرید.
f.qasemi73@gmail.com

مدیر وبلاگ : علیرضا کریمی
شنبه 3 آبان 1393 :: نویسنده : علی علیپور

آقای رییس‌ جمهور کشور!

این نامه را برای شما می‌نویسم. نمی‌دانم، شاید مثلِ آقای رییس‌ جمهور کرزی، نخواهید نامه‌ای از شهروندان کشورتان را بخوانید، یا فرصتی برای خواندنش نیابید. می‌دانم که شما خیلی متفاوت‌تر از کرزی عمل می‌کنید؛ ولی باز هم اگر اندک فرصتی هم‌ یافتید، این نامه‌ را بخوانید!

آقای رییس ‌جمهور!

وقتی تاریخ سیاسی افغانستان را به مطالعه می‌گیریم، درمی‌یابیم که نزاع و کشمکش‌های خشونت‌آمیز‌ بر سرِ به‌دست آوردن «قدرت» همواره عامل عمده‌ی بی‌ثباتی در کشور بوده است و پیامدهای جز‌ حکومت ‌خودکامه و استبدادی، جنگ و ویرانی در پی نداشته است. خودکامه‌های تاریخ کشورمان به حدی تشنه‌ی قدرت بوده‌اند که حتا از سرِ جسدهای مردم بی‌گناه عبور کردند، تا آن را به‌دست آورند. ولی هرگز قدرت ‌سیاسی را به عنوان ابرازی برای خدمت نپنداشتند. اما بعد از سقوط طالبان، دوره‌ی گذاری به‌وجود آمد تا ما بتوانیم با استفاده از این پُل، از بی‌ثباتی به ثبات ‌سیاسی برسیم.

انتخابات سوم ریاست جمهوری، با تمام مشکلاتش، نقطه‌ی عطفی در تاریخ سیاسی معاصر افغانستان است که قدرت به‌صورت قانونی و مسالمت‌آمیز از یک رییس ‌جمهور به رییس‌ جمهور دیگر انتقال یافت. اما در این دوره‌ی انتقال، رییس‌ جمهور کرزی میراث‌ زیادی را برای شما برجا گذاشته است. دست‌آوردهای مثبت وی قابل قدر اند و در تاریخ سیاسی کشور با نقشِ زرین حک خواهند شد؛ اما در این دوره مشکلات زیاد‌ دیگری نیز به‌وجود آمده‌اند که حل آن را تاریخ بر دوش شما گذاشته است. فساد اداری، ناامنی، اقتصاد‌ ‌مصرفی، قاچاق‌ مواد مخدر، قاچاق جنگلات و آبدات ‌باستانی، صادرات غیرقانونی، نبود ساختار منظم حکومت‌داری‌ خوب، گسترش افراطیت و تروریزم، نهادهای‌ دولتی سمبولیک و ناکارا، خرید و فروش پست‌های‌ دولتی، بی‌اعتمادی و شکاف‌های عمیق میان دولت و ملت، فقر و بیکاری و… میراث‌های دیگری اند که حاکمیت سیزده ‌ساله‌ی حامد کرزی‌ به شما واگذارشان کرده‌ است.

رییس‌ جمهور گرامی!

در این دو هفته‌ای که از حکومت شما می‌گذ‌رد، من و جوانان دیگر امید و شادابی تازه‌ای بر چهره‌های مردم این دیار می‌بینیم و خوشحالیم از این‌که شما عملاً به‌سوی عملی ‌کردن شعارتان که «حق باید به حقدار برسد و اصل حاکمیت ضوابط بر روابط به‌طور همه‌جانبه عملی گردد»، گام برمی‌دارید. شما می‌دانید که در حکومت کرزی، بعضی پست‌های دولتی خریداری ‌یا به فروش می‌رسیدند، یا هم برای مقرر شدن فرد در یک بست‌ بسیار پایین، نیاز به ده‌ها امضای رییس‌ حزب، وزیر و وکیل بود. اما شما برای مبارزه با این همه آفت‌ها، نه‌ تنها به مردم افغانستان وعده سپرده‌اید، بلکه با آن‌ها پیمان بسته‌اید.

جناب رییس‌ جمهور!

شما می‌دانید که معضل «بیکاری»، یک مسئله‌ی بسیار حادِ اقتصادی-اجتماعی کشور ماست‌ که امروز گریبان‌گیر تمام اقشار جامعه شده است. من به ‌عنوان یک شهروند جوان کشور، می‌خواهم درد جوانان بیکار را برای شما به ‌تصویر بکشم. جوانان، سرگردان به‌دنبال کار می‌گردند- از این کارخانه به کارخانه‌ی دیگر، از این شرکت به شرکتِ‌ دیگر، از این مؤسسه به موسسه‌ی ‌دیگر و از این وزارت‌خانه به وزارت‌خانه‌ی دیگر.

جوانان ‌ِتحصیل‌کرده وقتی برای ثبت‌ نام به وزارتی می‌روند، با روند بسیار طولانی استخدام روبه‌رو می‌شوند، حتا برای امتحان گرفتن یک بستِ دولتی، دو تا چهار ماه طول می‌کشد. آخرش هم کسی استخدام می‌شود که واسطه‌دار است. ولی‌ جوانان با دردی که دارند، آگاهانه در 16 حمل و 24 جوزا به شما رای دادند و من نیز یکی از آن‌ها بودم. ما رای دادیم، نه ‌به‌خاطر این‌که به‌ مقامی دست ‌یابیم، بلکه می‌خواهیم همه‌ی مشکلاتی که دامن‌گیرِ افغانستان شده‌اند را به یاریِ‌ هم حل کنیم و برای توسعه‌‌ی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشورمان گام برداریم.

آقای رییس‌ جمهور!

شما با ما جوانان پیمان بستید و در منشور انتخاباتی‌تان به‌صراحت اعلام نمودید که «از این شعار که جوان رهبرِ فرداست، به شعاری خواهیم ‌رسید که جوان مدیر امروز و زعیم فرداست‌». «اصلاحات در نظام اداری و کادری تنها وسیله‌ی دفع فساد نیست، بلکه وسیله‌ی تأمین وحدت ‌ملی با مشارکت قشر جوان نیز است. باید پروسه‌ی اصلاحات در نظام اداری و کادری کشور به ‌گونه‌ای عملی شود که هر فرد افغان خود را به‌حیث یک فرد در آن شامل ببیند و مطمئن شود که بر اساس معیارهای روشن و شفاف رقابت کرده و فارغ از هرگونه تبعیض و امتیاز غیردموکراتیک، وارد بدنه‌ی ‌نظام کادری دولت گردد. فرهنگ دولت‌داری ما باید مسئله‌ی هویتی ‌بودن نظام کادری را ازمیان‌ بردارد و اصل حاکمیت ضوابط بر روابط را به‌طور دقیق و همه‌جانبه عملی سازد.» شما نه ‌تنها در زمینه‌ی اصلاحات نظام اداری و کادری برای ما وعده سپرده‌ بودید، بلکه دادن نقش‌ جوانان در دولت‌سازی و حکومت‌داری ‌خوب، تأمین صلح و ثبات، ارتقای ‌ظرفیت علمی و مسلکی، ایجاد روابط ‌گسترده‌ی ‌جوانان با جهان و جذب استعدادهای ‌هنری و فرهنگی از طریق وزارت ‌اطلاعات و فرهنگ را نیز تعهد کرده‌اید.

آقای رییس‌ جمهور افغانستان!

از میزان سال ‌گذشته تا‌به‌حال قضایای امضای‌ پیمان ‌امنیتی با ایالت ‌متحده‌‌ی امریکا و انتخابات باعث ایجاد بحران مالی-اقتصادی و فرار سرمایه‌ها از کشور شده، که این زمینه‌ساز بیکاری دوره‌ای، فصلی و ساختاری در کشور گردیده است. اما‌ با در نظرداشت همه‌ی این مسایل، امیدوارم مسئله‌ی بیکاری در میان جوانان تحصیل‌کرده و غیرتحصیل‌کرده از سوی حکومت ‌وحدت‌ ملی جدی گرفته شود و برای حل آن هرچه عاجل‌تر اقدام صورت‌ گیرد. در اخیر، می‌خواهم بگویم ‌که آرزومندم‌ در حکومتی که شما رهبریت و مدیریت آن را به عهده دارید، برای استخدام فردی، نیازی به آوردن امضا و مهر احزاب، وزیر و وکیلی نباشد و پروسه‌ی استخدام نیز تا سه-چهار ماه به‌طول نیانجامد و اصل حاکمیت ضوابط بر روابط و شایسته‌سالاری رعایت ‌شود. به ‌گفته‌ی خودتان، با مشارکت جوانان نه ‌تنها دامنه‌ی فساد برچیده شود، بلکه مشارکت جوانان و حضور آنان در نظام کادری، آیینه‌ی تمام‌نمای وحدت‌ ملی در کشور نیز باشد. و هر جوانی بتواند از یک‌سو استعدادش را به نمایش بگذارد و ظرفیت‌های علمی و کادری‌اش را ارتقا بخشد، از سوی‌ دیگر، بتواند در توسعه‌ی همه‌جانبه و ایجاد صلح‌ پایدار در کشورش نیز سهم داشته باشد.

به ‌امید موفقیت‌های هرچه بیش‌تر‌تان!

نوع مطلب : تحولات افغانستان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic